زندگی شاد من

اینجا هستیم برای اگاهی و رشد فردی :)

قلب ♡

سلام خوبی؟

میگم تاحالا شده دلت بگیره ؟ ناراحت باشی اما ندونی دلیلش چیه؟

تاحالا شده حوصله نداشته باشی و سمت هیچ کدوم از برنامه ریزی هات نری و تمام روزت به باد بره ؟

تاحالا شده بی دلیل متنفر باشی از همه چی و حتی حوصله خودتم نداشته باشی؟ تاحالا شده؟؟؟؟؟

اگر جوابت مثبته ادامه متن رو بخون تا راهکارو بگم و جوابتو بگیری ولی اگر جوابت منفیه به این سوالات و میگی تاحالا یه بارم پیش نیومده نشون میده که زیاد روراست نیستی با خودت!!!

هر کدوم از ما این حالت ها رو تجربه کردیم چون قلب ما ساختارش یکسانه و خدا مارو اینجوری افرید قلب ما همون چیزیه که حال ما رو میسازه و باید بیشتر بشناسیمش  تا تسلط بیشتری داشته باشیم...

بعضی وقتا حال بد و دل گرفتن های ما بخاطر گناهان گذشته ما هست که کار ندارم قبلا اون اوایل در موردش گفتم اینجا ولی امروز حرفای متفاوتی دارم...


  • بچه ها قلب ما سه حالت متفاوت داره :
  • 1-اقبال                     2-خنثی                      3-ادبار


یه وقتایی هست که خیلی اشتیاق در ما هست و با انگیزه بالا به کارهای روزمره میپردازیم و حالمون خیلی خوبه و اصطلاحا یکی پس از دیگری به کارهامون میرسیم و سرعت خوبی هم داریم :)

اینجا در حالت اقبال هستیم یعنی میل و کشش قلب ما زیاده تو این مواقع بهتره خودمونو هدایت کنیم به سمت انجام کارهای شخصی و تلاش برای اهداف و عبادت و ذکر و خودسازی و..‌.

اما بعد از چند روز فعالیت و انگیزه بالا کم کم انگار انرژیمون کم میشه و اون انگیزه بالا رو نداریم و شاید نتونیم مثل قبل فعالیت کنیم این حالت خنثای قلب ما هست دراین صورت گیج و گنگیم و یه حالت کسلی و بی حالی سراغمون میاد و حد وسط قلب ماست اینجور وقتا از دنیا بدمون میاد و حوصله هیچ کاری نداریم دلمون گرفته و ناراحتیم و حتی ممکنه حوصله خدا روهم نداشته باشیم ...


وقتی ما خنثی هستیم خیلی مهمه چجوری مدیریت کنیم اگه رفتار درستی نداشته باشیم وارد ادبار میشیم ادبار یعنی تنفر بی میلی و بی اشتهایی قلب یعنی زمانی که ما حس خیلی بدی به همه چیز داریم مثل تغذیه روحی و قلبی یا کارهای روزمره که قبلا خیلی حتی با اشتیاق انجام میدادیم اما حالا ازش متنفریم!!!

خیلی حالت بدی هست واقعا ...


خب حالا راه حل چیه؟

بچه ها ما باید یه مجموعه ای از خوراکی های خوشمزه روحی و قلبی برای خودمون انتخاب کنیم منظورم چیزاییه که واقعا از ته ته دل دوست داریم و حال خوب کن هستند که در حالت خنثی به خورد قلب بدیم و بعد کم کم به حالت اقبال بریم  این کار باعث میشه دچار ادبار نشیم :)


مثلا یه موسیقی مثبت / زیارت / قران / مسجد (البته نه الان که کرونا اومده :) 

 یه کتاب/ یه عطر خیلی خوش بو که دوست داری/فیلم/ زنگ زدن به یه دوست خوب و شنیدن صداش و هرچیزی که مورد علاقت هست و باهاش انرژی میگیری باید ببینی اون چیه؟ و این برای هرکس متفاوت میتونه باشه...


مثلا من خودم با یه دوش آب گرم خیلی حال میکنم یا گوش کردن موزیک های شاد و عاشقانه وانگیزشی و البته انجام تمرینات فن بیان هم خیلی بهم انرژی میده :)

تو این جور مواقع زیاد چیزی به خودم تحمیل نمیکنم وسخت نمی گیرم  برنامه ام رو خلوت میکنم تا دلزده نشم بعدا...

اینکه کی مطالعه کنی ؟ کی زیارت بری؟ کی دعا بخونی؟ کی قرآن بخونی ؟ کی نماز مستحبی بخونی؟ کی ذکر بگی؟ کی کلاس بری؟ کی سخنرانی گوش کنی؟ و....خیلی مهمه چون اگه بی موقع باشه خیلی خطر ناکه و خطری بودنش هم مربوط میشه به دل !!!!

شاید براتون سوال بشه که : اینا که میگی خیلی عالیه و هر موقع انجام بشه مفیده زمانش چه اهمیتی داره؟ :|

جواب : اینه که همه اینا تغذیه های قلبی و روحی ما هست برای اینکه سادتر مثال بزنم همونجور که میدونید بدن ما نیاز به آب و غذا و تغذیه داره تا رشد کنه و زنده بمونه وسر حال باشه...بنظر شما روح ما نیاز به تغذیه نداره؟

ما برای قلب و روحمون هم نیاز به تغذیه داریم تا بتونیم شاد و آرام زندگی کنیم و از پس مشکلات بربیاییم و زود نشکنیم و غصه دار نشیم و دلمون نگیره و هم دنیای زیبایی بسازیم و هم آخرت خوبی :)

تغذیه قلب ما دقیقا عین بدن ماست مثلا زمانی که سیر هستیم هیچ وقت به زور غذا نمیخوریم که اگه اینکارو کنیم دلزده میشیم و حالمون بهم میخوره قلب هم همینه اگر بی موقع تغذیه بشه ممکنه متنفر بشه از همه چی و این باعث میشه حالمون خراب بشه و ...

وقتی تو حالت ادبار هستی و سیری و قلبت دافعه داره اگه با زور یه چیزی رو به خودت تحمیل کنی که شاید در ظاهر مفید باشه اثرات خیلی بدی داره که باعث تنفر زیاد اما ناخواسته میشه...عبادت رو به خودت تحمیل نکن نه خودت نه دیگران!!!


وقتی گرسنه شدی شروع به خوردن کن و تا کمی سیر شدی دست از خوردن بکش :)

این حدیث امام علی ع هست که هم برای شکم و هم برای قلب کاربرد داره♡


من خودم مدت زمان زیادی برام سوال بود که چرا حالت های من پایدار نیست و گاهی انقدر شاد و فعال و پر انرژیم و گاهی هم ۱۸۰ درجه برعکس میشم و دل و دماغ هیچ کارو که ندارم هیچ تازه متنفر هم میشم از برنامه هام :|

تا اینکه فهمیدم قضیه چیه :)

و از اون به بعد فهمیدم باید چکار کنم بچه ها شما تنها کاری که میکنید این باشه که به حالت های قلبتون توجه کنید و ببینید تو کدوم حالت هستید الان و متناسب با اون رفتار کنید من وقتی تو اقبال باشم خیلی سر خودمو شلوغ میکنم و سعی میکنم نهایت استفاده رو ببرم ولی وقتی هم خنثی بشم تمام سعی من اینه که خودمو قلبم رو تغذیه کنم تا قلبم جون بگیره و به حالت اقبال برمیگردم :)

اگر بی توجهی کنید و وارد ادبار بشید یه چند روزی حالتون خیلی بد میشه و تحملش خیلی سخته اگر اینجوری شد کاری به خودت نداشته باش و خودتو مجبور نکن به چیزی چون بدتر میشه!!! به حال خودت باش تا کم کم بهتر بشه...

به هر حال پیشگیری بهتر از درمان هست بهترین کار اینه که اصلا همون موقع خنثی بودن جلوشو بگیری وگرنه قلبت بیمار میشه برای داشتن یه قلب سالم باید تلاش کرد و اونو ساخت :)


خب حرفام تموم شد همونجور که میدونید بخاطر کرونا الان تو شرایط بحرانی هستیم و سلامتی هممون در خطره و فشار روحی روانی زیادی رو تحمل میکنیم که من بیشتر از این نمیگم خودتون بهتر میدونید ....

 بخاطر همین طبق قولی که داده بودم درمورد قلب یا دل حرف زدم تا توی این شرایط کمکی کنم به شما تا مسلط تر باشید و بدونید که چکار کنید تا وارد ادبار نشید و حالتون خوب باشه.

 

تصمیم گرفتم در انتها از خدا سپاسگذاری کنم که افرادی رو به سایت من و به سمت من هدایت میکنه تا بیشتر با افراد هم فکری مثل خودم آشنا بشم و از خدا سپاسگذارم که این اگاهی رو بهم داد و هدایتم کرد تا بتونم به شماهم بگم.


 لطفا بیایید این زیر کامنت بذارید وبگید که در حالت خنثی شما چکار میکنید؟ :)


این پست عیدی من بود به شما

zahra
۲۷ تیر ۱۴:۴۲
سلام چرا تاریخ پستا درست نیست؟الان اینجا نوشتی کرونا هست ولی تاریخ بالای پست زده سال 97.میشه بررسی کنی عزیزم؟

پاسخ :

سلام تاریخ ها مشکل داره حالا برسی میکنم
ehsan diamond
۲۸ خرداد ۱۴:۵۰
سلام
پست خیلی دلچسبی بود
لذت بردم
کم فعالیت شدین
ما به نوشته های شما دلخوشیم

پاسخ :

سلام ممنون یه مطلب نوشتم برای حقوق زنان که باید ادیت بشه
رها
۰۸ فروردين ۱۰:۵۹
سلام.هزارتا سلام.دنیا دنیا سلام.واااای خدااااا جووووون.وااااای ملیحه جووووون.یسال شد.تونستم.یساله شدم.
خیلی خوشحالم.خیلی خیلی خوشحالم.دلم میخواد جیغ بزنم.وااای چقد حس خوبی.دوستدارم خداااا.دوستدارم ملیحه.دوستدارم رهااااا.خیلی دوستدارم رهاااااا.

پاسخ :

سلام پاکیت مبارکت باشه خداروشکر :)
منم خوشحالم :)
رها
۰۳ فروردين ۱۸:۵۰
سلام.خوبی ملیحه جون.عید شماهم مبارک.توحالت خنثی واقعیتش بگم بیشتر دراز میکشم و سرم تو گوشی😩قیافمم این شکلی.
راستی😊چیزی نمونده یساله بشم.پنج روز دیگه.میشه یسال کامل که به لطف خدا و کمک تو دوست خوبم نجات پیدا کردم.بخاطر بودنت تو اوج روزهای سر درگمیم ممنونم.

پاسخ :

سلام عزیزم ممنونم :)
پاکیت مبارک باشه خیلی تحسین برانگیزه آفرین:)
خداروشکر خواهش میکنم❤
نیلوفر
۰۳ فروردين ۱۲:۳۱
مرسی بابت عیدیت

پاسخ :

خواهش میکنم :)
سمانه
۰۱ فروردين ۱۳:۲۰
سلام ملیحه جان. ضمن تسلیت شهادت امام کاظم ع
و تبریک سال نو

آفرین میگم بهت بابت این متن کاربردی و خوبت. نکات خیلی مفیدی رو نوشتی.ممنونم :)

پاسخ :

سلام عزیزم ممنونم خواهش میکنم :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم


اینجا باهم تجربیات و اطلاعاتمون رو درمورد رشد فردی در هر زمینه ای به اشتراک میزاریم...
و من سعی میکنم تو مسیر خودسازیم موارد آموزنده ای رو برای شما بنویسم تا بتونید استفاده کنید و البته از نظرات و تجربیات شما هم استفاده میکنم و یاد میگیرم ...
آدم تا وقتی میتونه خوب حرف بزنه و امید بده چرا دائم باید دل بشکنه و ناامید کنه؟واقعا چرا؟
حرفا و کلمات بار دارن و واقعا ممکنه دنیای یه نفرو خراب کنه یا به خوبی بسازه
اینو میدونید؟
من تمام تلاشمو میکنم اینجا که امید بدم و تجربمو بگم البته نمیخوام بگم که قراره با خوندن مطالب معجزه بشه در شما اما میگم که میشه رشد کرد میشه عوض شد میشه بهتر از قبل بود :)
تمام نوشته های من اینجا تجربه های منه یعنی دانش و اطلاعاتیه که من بهش عمل کردم و حالا به شما میگم :)
چیزهای من درآوردی نیست بیشتر جنبه آموزشی داره که من با تحقیق و تجربه بهش رسیدم و به صورت عامیانه و خودمونی به شما میگم :)
هر فردی که به صورت مهمان نویسنده سایت باشن همینطور هستن
ممنونم که تا انتها خوندی :)
مدیر سایت
: